Ficov leukoplast na zdravotníctvo nefunguje

Autor: Ivan Uhliarik | 16.2.2016 o 18:27 | Karma článku: 5,70 | Prečítané:  812x

Mimoriadna schôdza parlamentu v plnej nahote odhalila neschopnosť Smeru a vlády vedenej Robertom Ficom garantovať práva pacientov.

O mimoriadnej schôdzi NR SR

Počas mimoriadnej schôdze parlamentu z úst vládnych poslancov niekoľkokrát zaznelo, že politikárčime pred voľbami. Týmito rečami však neobvinili nás, ale všetkých ľudí na Slovensku, vrátane svojich voličov, ktorí sa oprávnene pýtajú, ako je zabezpečená ochrana práv pacienta, keď pri ich lôžkach nie je dostatok sestier.

Žiadali sme odpovede na otázky pacientov a ich milovaných, ktorí majú strach. Človek na nemocničnom lôžku sa nezaoberá politikou, ale tým, či dostane potrebnú zdravotnú starostlivosť a či sú garantované práva pacientov.

O Ficovom leukoplaste

Premiér pred mimoriadnou schôdzou niekoľko dní v médiách predstieral, že namiesto ministra Čisláka vyriešil problém výpovedí zdravotných sestier. Ako sa ukázalo, nebola to pravda. Viacerí riaditelia nemocníc povedali sestrám, ktoré podali výpoveď, a na výzvu premiéra Fica sa vrátili do práce, že už ich nezamestnajú.

Takto vyzerá mediálne riešenie Roberta Fica: je to len praobyčajný leukoplast, ktorý sa odlepil a ranu na tele slovenského zdravotníctva ešte zväčšil.

O nedostatku sestier

Vo viacerých krajských mestách stále chýbajú zdravotné sestry. Dohromady takmer 200. Každá z nich mohla byť pri niekoľkých lôžkach pacientov, keby sa vláda zaujímala o práva pacientov. O tieto sestry už nemajú na základe mediálneho, leukoplastového riešenia premiéra riaditelia nemocníc záujem. Tisíce pacientov prichádzajú o istoty, ktoré Smer pred štyrmi rokmi nasľuboval.

Práva pacientov sú ohrozené a nevidím ani náznak, že by sa to vládnej strany nejako dotýkalo.

O hrozbe nešťastia

Namiesto sestier, ktoré podali výpovede a ktoré dnes nechcú prijať naspäť do práce, musia pracovať iné sestry. Slúžia na pokraji fyzických síl. Okrem toho, že to odporuje našim i európskym predpisom, preťažovanie sestier iba zvyšuje riziko ohrozenia pacienta.

Je len otázkou času, kedy dôjde k nešťastiu. Kto potom bude zodpovedný? Ficov leukoplast je nefunkčný, nerieši problém, iba odďaľuje jeho riešenie, čím ho len prehlbuje. Ak sa prihodí nešťastie, morálnu zodpovednosť bude niesť táto vláda a najmä jej premiér.

Podstatné sú osudy konkrétnych pacientov s konkrétnymi diagnózami a veľmi konkrétnymi potrebami. Preto by sa mal Smer konečne prestať hrať na to, že počas volebnej kampane sa život v krajine zastavil. Pacienti musia byť liečení za každých okolností a ich práva musia byť garantované aj vo výnimočnom stave, v ktorom sa očividne nenachádzame.

O nárokoch sestier

Vláda absolútne zlyhala pri riešení oprávnených nárokov sestier. Povolanie zdravotnej sestry sa vinou vlády Roberta Fica stalo spoločensky i ekonomicky také neatraktívne, že ho už nikto nebude chcieť vykonávať. Kto potom bude pri lôžkach pacientov?

A kruh sa opäť uzatvára. Neriešením oprávnených nárokov sestier, ignorovaním ich požiadaviek na dôstojné pracovné podmienky a primerané spoločenské postavenie vláda v konečnom dôsledku opäť ohrozila práva pacienta.

O nekompetentnosti vlády

Odkedy sa Ficov druhý kabinet ujal moci, robil v zdravotníctve samé chybné kroky. Namiesto koncepčných riešení (ako napríklad zavedenie DRG) sa premiér a ministerstvo zdravotníctva pustili do vojny so súkromnými poisťovňami. Mrhali politickou energiou vlády a odborným potenciálom štátneho aparátu. Výsledok je katastrofálna nula.

Namiesto strateného času a premrhanej energie sa mali venovať tomu, čo je najpodstatnejšie – právam pacientov.

O podozreniach z korupcie

Len nedávno sme boli svedkami zaujímavého politického zvratu. Z funkcie predsedu parlamentu odstúpil druhý či tretí muž Smeru –Pavol Paška. Dokonca ho nezaradili ani na kandidátku.

Pašku stiahli z obehu kvôli strašným škandálom v zdravotníctve, ktoré – povedané veľmi mierne – neboli v poriadku. Paška musel odísť, lebo od Košíc po Bratislavu si už všetky druhy vtáctva štebotali, že nie ministerka Zvolenská, nie minister Čislák, nie riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Forai, nie riaditelia nemocníc, ale predseda parlamentu rozhoduje o biznise v zdravotníctve.

A keďže biznis bol a je na prvom mieste, práva a záujmy pacientov – a tým aj zdravotných sestier – ostali na konci zoznamu vládnych priorít. Ak na takom zozname vôbec boli.

O bezradných pacientoch

Ľudia z celého Slovenska sa na nás obracajú s otázkami, kto sa postará o pacientov, keď budú v nemocniciach chýbať sestry. Sme povinní dať im na tieto opodstatnené otázky odpovede, a preto sme zvolali mimoriadnu schôdzu, aby sme v zastúpení občanov požadovali odpovede.

Vláda Smeru občanom odpovede nedala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Populista, podvodník ale aj blízky človek. Babiša vnímajú ľudia v Smere rôzne

Marián Kéry zo Smeru považuje Andreja Babiša za populistu.

SVET

Český komentátor pre SME: Naša demokracia Babiša prežije

Babiš nerozumie demokracii, tvrdí Jindřich Šidlo.


Už ste čítali?