Pacienti sú poslední, o koho sa zaujíma Ficove zdravotníctvo

Autor: Ivan Uhliarik | 25.1.2016 o 0:00 | (upravené 25.1.2016 o 15:41) Karma článku: 2,74 | Prečítané:  280x

Výpovede zdravotných sestier sú akútnym problémom slovenského zdravotníctva. Chronickým problémom je zase to, že sme neustále zamestnávaní nesystémovými rozhodnutiami, podozreniami z korupcie a inými škandálmi. 

Nehovorí sa však o tom najdôležitejšom: o pacientoch.

Hneď po vytvorení druhej vlády Roberta Fica v roku 2012 boli očividné dve tendencie. Prvou bolo návrat košickej skupiny oligarchov do systému, z ktorého sa usilujú odkloniť čo najviac peňazí do privátnych vreciek. Druhou boli nezmyselné vojny so súkromnými zdravotnými poisťovňami a nástup novej vlny zadlžovania zdravotníctva. Jedným z dôsledkov nekoncepčného prístupu k zdravotníctvu je aj nespokojnosť zdravotných sestier.

Vláda mala štyri roky na to, aby uspokojivým a spôsobom vyriešila situáciu zdravotných sestier. Nevyriešila. Ani sa o to nepokúsila. Sestry naďalej nie sú spokojné so svojimi platmi a naďalej sú (neraz protizákonne) nútené akceptovať takzvané delené pracovné úväzky. Výsledkom je hrozba odchodu množstva sestier a to zase vyvoláva oprávnené rozhorčenie verejnosti.

V najbližšom čase odíde do dôchodku 700 zdravotných sestier a budú ich nasledovať ďalšie. A nebude ich mať kto nahradiť, pretože táto práca sa stala v dôsledku trestuhodnej nečinnosti vlády Roberta Fica neatraktívnou. Prečo by sa mala mladá žena uchádzať o prácu sestry, keď nie je dostatočne honorovaná a navyše ju bude niekto nútiť, aby sa z nej popri hlavnej práci stala sekretárka?

Premiér Fico sa tejto témy bojí ako čert kríža, strká hlavu do piesku, nechce o probléme sestier ani počuť. V tomto volebnom období sedí v kresle ministra zdravotníctva už druhý slabý minister, ktorý v podstatne nerobí nič iné, iba hasí kauzy a škandály, spojené s podozreniami z korupcie a klientelizmu, prípadne ich zametá pod koberec ako pseudokauzy. Vláda aj naďalej zadlžuje zdravotníctvo, a preto nečudo, že v systéme nie sú peniaze na zvýšenie platov sestier. A to je aj dôvod, prečo Robert Fico a jeho minister zdravotníctva Čislák hrajú mŕtvych chrobákov.

Keby sa vláda správala zodpovedne, oprávnené nároky zdravotných sestier by vyriešila už v prvom roku svojho pôsobenia. Prednosť však dostali iné priority. Kauza cétéčko ukazuje, aké priority to boli.

Kvôli týmto a mnohým iným zlyhaniam Ficovej vlády sú pacienti na poslednom mieste zoznamu jej priorít. Vláda sa zaoberá všeličím, no nie tým najpodstatnejším - pacientmi. Žijeme v druhom desaťročí 21. storočia a na Slovensku ešte stále pacienti v bolestiach aj mesiace čakajú na dôležité vyšetrenia alebo operačné zákroky. Niet nikoho, kto by im v tomto systéme pomohol, a preto hľadajú rôzne cestičky, známosti a protekcie.

Slovenskí pacienti potrebujú niekoho, kto by sa ich zastal, pomohol im uplatniť si oprávnené nároky, keď sa im nedostáva potrebná zdravotná starostlivosť. Potrebujú silného a kompetentného ochrancu práv, ktorý bude mať zákonné oprávnenie zasiahnuť voči lekárom, riaditeľom nemocníc, ale napokon aj proti ministrovi, ak to bude potrebné.

Rozhodol som sa kandidovať do Národnej rady SR za KDH preto, aby som inštitút ochrancu práv pacientov presadil a uviedol do praxe. Každá diskusia o zdravotníctve sa musí začínať i končiť prihliadaním na záujmy pacienta. Dosiaľ to tak nebolo a chcem prispieť k tomu, aby sa to konečne zmenilo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?