Lieky nie sú teplé rožky

Autor: Ivan Uhliarik | 17.6.2013 o 10:51 | Karma článku: 8,11 | Prečítané:  813x

Každý býva občas chorý a každý vie, koľko peňazí musí nechať v lekárni, keď mu pán doktor vypíše recept. Čo by sme ale nespravili pre zdravie? Zaplatíme všetko.

Pre Bratislavčanov s najvyšším priemerným príjmom obvykle nie je problém zaplatiť 15 až 20 eur mesačne za doplatky na lieky. Rovnako to nie je problém pre poslancov. Platiť každý mesiac desiatky eur v lekárni je však obrovský problém najmä pre dôchodcov a zdravotne ťažko postihnutých. Ich dôchodky, ktoré sú v mnohých prípadoch okolo 300 eur a v mnohých prípadoch nestačia ani na pokrytie základných potrieb: bývanie a jedlo. Lieky si často krát z lekárne ani nevyberú, lebo na ne nemajú peniaze. Ich liečba nás potom stojí v nemocnici viac, ako keby sa liečili postupne.

Preto som navrhol rozšíriť okruh osôb, ktorým by zdravotné poisťovne vracali doplatky za lieky, ak by prekročili limit 30 resp. 45 eur za tri mesiace. V roku 2012 zdravotné poisťovne vyplatili na doplatkoch na lieky 124 068 osobám celkovú sumu 2 319 211 eur, na základe zákona, ktorý som ako minister zdravotníctva presadil. 

Mojím cieľom bolo, aby sa okruh osôb, ktorým sa vrátia peniaze rozšíril na asi 240 000 ľudí, zdravotné poisťovne by im vyplatili približne 4,3 mil. eur za rok. Išlo by o peniaze na úkor zdravotných poisťovní, štátny rozpočet by to nestálo ani korunu. Naopak, znížili by sa zisky zdravotných poisťovní, po čom Smer kričí už roky.

Ako dopadol môj návrh v parlamente?

Smer bol proti. Nikto z médií sa poslancov Smeru nespýtal prečo. Ja som tiež žiadne vysvetlenie nedostal. Smer môj návrh zablokoval, lebo som opozičný poslanec napriek tomu, že to bol zákon v prospech ľudí a v neprospech zdravotných poisťovní. Je to ukážka populistickej politiky štátostrany, ktorú viac zaujíma to, aby našli stovky miliónov eur, ktorými vyplatia majiteľov súkromných zdravotných poisťovní, ako to, aby sociálne najslabším pomohli a vrátili im pár eur.

Lieky nie sú teplé rožky, ak by som navrhol, aby potravinové reťazce vracali ľuďom peniaze za ich nákup, Smer by bol nepochybne za a zdravotné poisťovne by o žiadnu časť zisku neprišli... Myslím ale, že je dôležité pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú aj na úkor zisku zdravotných poisťovní. SMER má ale iný názor a zdá sa, že istoty ponúka iba akcionárom súkromných poisťovní...

Takto vyzeral môj návrh a okruh osôb, ktoré mohli dostať pár eur za doplatky za lieky, ak by Smer nechránil záujmy iných, ako bežných občanov.

Okruh osôb, na ktoré sa mal vzťahovať limit doplatkov sa mal rozšíriť o ďalšie osoby: napr. o osoby, ktorú sú poberateľom:

·       vdovského dôchodku, vdoveckého dôchodku alebo sirotského dôchodku,

·         poberateľom rodičovského príspevku, peňažného príspevku za opatrovanie,

·         osobne celodenne a riadne sa starajú o dieťa vo veku do šiestich rokov,

·         opatrujú fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím

·         opatrujú blízku osobu, ktorá je staršia ako 80 rokov a nie je umiestnená v zariadení sociálnych

·         poberajú dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi,

·         sú vedené v evidencii uchádzačov o zamestnanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?