Smer nechce naše deti

Autor: Ivan Uhliarik | 4.2.2013 o 9:19 | (upravené 4.2.2013 o 9:50) Karma článku: 11,02 | Prečítané:  1493x

Už niekoľko týždňov na Slovensku diskutujeme o dvoch tabletkách, ktoré dokážu umelo, chemicky ukončiť tehotenstvo. Nie je to preto, že Smer alebo ministerstvo zdravotníctva túto tému otvorili, ale preto, že potichu tieto tabletky zaregistrovali a pootvorili tak dvere pre dobrý biznis.

 

Som otcom piatich detí a som absolútne proti akejkoľvek forme ukončenia tehotenstva. Viem, že časť ľudí má iný názor, aj preto treba nahlas ohovoriť o tom, že chemický potrat, ktorý chcú nominanti Smeru umožniť ohrozuje životy žien.

Nebezpečenstvo tabletky je v tom, že po ich užití nastane masívne krvácanie, vypudenie plodu a celej sliznice maternice. Ak aj tabletku žena užije pod dohľadom lekára, tým, že účinok má do 36 hodín, žena ide domov, kde môže vykrvácať.

Tabletky zaregistroval Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) bez akejkoľvek spoločenskej diskusie. ŠUKL priamo spadá pod ministerstvo zdravotníctva vedené Smerom a Zuzanou Zvolenskou.

ŠUKL sa bráni, že tabletky musel zaregistrovať, pretože už boli registrované v Európskej únii. Nie je to pravda. Prípravky sú zaregistrované v 16 krajinách EÚ, v 11 nie je ich predaj a používanie povolené. Umožňuje to smernica 2001/83/EC, ktorá hovorí o rešpektovaní vnútroštátnych predpisov zakazujúcich a obmedzujúcich registráciu, predaj alebo používanie antikoncepčných prostriedkov alebo prostriedkov vyvolávajúcich potrat.

Je zarážajúce, že nominanti Smeru v ŠUKL túto smernicu nepoznajú respektíve, ak ju poznajú, že ju nevyužili na to, aby registráciu zamietli.

To, o čom sa na Slovensku nehovorí je, že tabletky na umelé prerušenie tehotenstva sú dobrý bizins. Cena tabletky je cez 400 eur, na Slovensku sa ročne umelo ukončí takmer 9000 tehotenstiev. Ak by o niečo viac ako polovica žien ukončila tehotenstvo chemicky, farmaceutické firmy by ročne zarobili okolo 2 miliónov eur, čo nie je málo. K tomu treba pripočítať snahy priekupníkov, ktorí by tabletku kupovali na Slovensku a ďalej predávali načierno v krajinách EÚ, kde nie je jej predaj povolený.

Je len na rozhodnutí ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej, či sa tieto tabletky dostanú na náš trh. Má niekoľko možností, ako tomu zabrániť.

  1. 1.     Požiada ŠUKL, aby svoje rozhodnutie ešte raz prehodnotil a zamietol registráciu tabletiek.
  2. 2.     Tabletky nesmie lekár predpísať, ak neexistuje vyhláška ministerstva zdravotníctva, ktorú upravuje interrupcie mimo zdravotníckeho zariadenia. Zvolenská ju nikdy nemusí podpísať.
  3. 3.     Kategorizačná komisia neurčí cenu liekov. Napriek tomu, že nejde o lieky, ktoré budú hradené z verejného zdravotného poistenia, budú na predpis. Každý liek na predpis musí mať kategorizačnou komisiu stanovenú cenu. Komisia na ministerstve zdravotníctva ju nemusí určiť.
  4. 4.     Rozhodnutie kategorizačnej komisie má len odporúčací charakter pre Zvolenskú. Aj keď by komisia určila cenu stanoviska, nikdy ju nemusí Zvolenská podpísať.

Bez ohľadu nad tým, akým spôsobom sa dá ukončiť tehotenstvo, chcem požiadať všetky ženy, aby tak nerobili. Dieťa je dar.

Život si treba vážiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?