Kollár sa záhadne stratil

Autor: Ivan Uhliarik | 17.12.2012 o 15:10 | (upravené 17.12.2012 o 15:15) Karma článku: 12,58 | Prečítané:  1880x

Hoci sa zdá, že aktuálne je najväčším problémom školstvo, Smer potichu likviduje slovenské zdravotníctvo. December 2012 vojde do dejín zdravotníctva čiernymi písmenami a stane sa symbolom víťazstva peňazí a ziskov nad zdravím občanov. Hlavným aktérom tejto drámy je premiér Robert Fico a asistuje mu ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

 

Smer a ministerstvo zdravotníctva predložili na aktuálne prebiehajúcu schôdzu parlamentu novely zákonov, ktoré zvyšujú zisky súkromných firiem, ktoré podnikajú v zdravotníctve. Zdravotná starostlivosť tak bude vďaka Smeru pre občanov Slovenska od budúceho roka mimoriadne drahá a účty niektorých firiem významne narastú.

Týchto 5 návrhov je symbolom boja Smeru proti pacientom, boja proti sestrám, fyzioterapeutom, záchranárom aj lekárom

1. Zníženie rozpočtu pre zdravotníctvo. V budúcom roku pôjde do zdravotníctva o 70 miliónov eur menej. Hoci odvod za poistencov štátu je na pohľad vyššie číslo ako tento rok, reálne to znamená menej peňazí, lebo Smer umelo znížil počet poistencov štátu o 200 tisíc.

2. Zrušenie nastavenia cien liekov na 2. najnižšiu cenu v EÚ. Sama ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská tento rok v lete v televíznej relácii priznala, že moja lieková reforma šetrí mesačne zdravotníctvu 4 milióny eur. Zmena nastavenia cien liekov na 2. najnižšiu cenu bude mať za následok vyššie zisky farmaceutických spoločností a drahšie lieky pre pacientov.

3. Zrušenie vernostných systémov, zliav na lieky tak, ako platia dnes. Dnes zo zľavy na liekoch, ktorú dáva lekáreň profituje pacient aj zdravotná poisťovňa, ktorá peniaze opäť vracia do zdravotníctva. Pacienti vďaka tomuto opatreniu, ktoré sme prijali ušetrili za rok viac ako 2 milióny eur a poisťovne viac ako 1 milión eur. Ministerstvo presadilo návrh, ktorý zlikviduje malé lekárne a poisťovne nebudú mať viac peňazí na operácie, či platy lekárov. Zisky len zostanú farmaceutickým firmám a veľkým lekárňam.

4. Zvýšenie zdravotných odvodov z dividend z 10 percent na 14. Podnikatelia sa budú snažiť obchádzať neprimerané platby kreatívnym účtovníctvom, čo bude znamenať ďalší výpadok príjmov pre štát a pre zdravotníctvo.

5. Prehra Slovenska v arbitráži s poisťovňou Union.

Kvôli protiústavnému zákonu, ktorý prijal Smer, Slovensko prehralo 22 miliónov eur v arbitráži, spolu s nákladmi na advokátov je táto suma asi 40 miliónov eur. Proti rozhodnutiu arbitrážneho súdu neexistuje podľa právnikov možnosť odvolania. Pacienti sa tak budú musieť poskladať za chybu Smeru. Za 40 miliónov eur by sme vedeli 17 000 pacientom vymeniť bedrový kĺb. Takto na operáciu musia čakať roky, lebo poisťovne nemajú peniaze na operácie.

Bonusom, ktorý zrazí v budúcom roku zdravotníctvo na kolená bude vyplatenie majiteľov súkromných zdravotných poisťovní, ktorým chce Smer poslať na účet stovky miliónov eur. Tieto peniaze by mal Smer využiť na zvýšenie platov sestier a ostatných zdravotných pracovníkov, ktorí si to zaslúžia.

Obávam sa, že nielen šéfovia učiteľských odborov sú blízki Smeru. Poradca premiéra pre zdravotníctvo, bývalý šéf SLK Milan Dragula záhadne mlčí, hoci vidí, čo sa v zdravotníctve deje a čo sa chystá O Mariánovi Kollárovi, šéfovi SLK ani nehovoriac. Smer neovláda len učiteľské odbory, ale aj lekárske združenia. Ľutujem všetkých lekárov, ktorí im minulý rok naleteli.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne.

DOMOV

Slovensku hrozí, že príde o desiatky miliónov eur

Peniaze z Únie Slovensko zrejme nestihne odčerpať do konca roka.

ŠPORT

Sagana možno čaká deň, keď nezaprší

Aký je nórsky Bergen, mesto, v ktorom bude cyklista bojovať o titul.


Už ste čítali?