Peniaze na platy sestier sú, Ústavný súd musí konať

Autor: Ivan Uhliarik | 10.4.2013 o 11:45 | (upravené 10.4.2013 o 16:17) Karma článku: 12,14 | Prečítané:  2723x

Ústavný súd pozastavil platnosť účinnosti zákona o platoch sestier, pričom ako hlavný argument uviedol to, čo generálna prokuratúra vo svojom podaní, nedostatok finančných prostriedkov. Tento už vtedy nezmyselný argument padol a preto by súd mal okamžite zákon odblokovať a sestry by mali dostať peniaze, ktoré im patria.

 

Na platy sestier bolo v minulom roku potrebných asi 68 miliónov eur. Už pri predkladaní zákona som argumentoval tým, že na platy sestier sú peniaze v štátnom rozpočte pre zdravotníctvo kde išlo o 75 miliónov eur viac ako v roku 2011, v rezerve v štátneho rozpočtu 50 miliónov eur a v úsporách v liekovej politike pre rok 2012, ktoré som odhadol pesimisticky na 40 miliónov eur.

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej lieková reforma priniesla zdravotným poisťovniam úsporu oproti roku 2011 vo výške 50 miliónov eur. Ak by prezident podpísal liekové zákony v roku 2011, platili by od 1. januára 2012 a nie až od prvého apríla 2012 a úspora tak mohla byť až 66 miliónov eur.

Ale aj 50 miliónov eur úspora na liekoch pre zdravotné poisťovne a 50 miliónov eur rezerva v štátnom rozpočte, by stačili na pokrytie platov sestier tak, ako im to garantoval zákon.

Ústavný súd by tak mal okamžite zrušiť pozastavenie účinnosti zákona o platoch sestier. Premiér Robert Fico by mal vyvodil zodpovednosť voči svojmu poradcovi pre zdravotníctvo Milanovi Dragulovi. Ministerka zdravotníctva by mala dať pokyn Všeobecnej zdravotnej poisťovni, aby ušetrené peniaze z  liekovej reformy bývalej vlády poslala na účet zdravotných sestier, ktoré si vyššie platy zaslúžia.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola menšia, ale na futbal chodilo viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.


Už ste čítali?