Nestíha a to je dobre

Autor: Ivan Uhliarik | 8.4.2013 o 9:08 | (upravené 8.4.2013 o 12:55) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  632x

Ministerstvo zdravotníctva nedávno zverejnilo výsledky liekovej politiky. Nestáva sa často, aby Smer informoval o tom, že zákony z dielne bývalej vlády priniesli obrovské úspory.

Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej lieková reforma, teda nastavenie cien liekov na 2. najnižšiu cenu v EÚ, zavedenie generickej preskpripcie a klastrovanie liekov prinieslo zdravotným poisťovniam úsporu oproti roku 2011 vo výške 50 miliónov eur. Ak by prezident podpísal liekové zákony v roku 2011, platili by od 1. januára 2012 a nie až od prvého apríla 2012 a úspora tak mohla byť až 66 miliónov eur. Pacienti tiež podľa Zvolenskej zaplatili na doplatkoch za lieky v roku 2012 o 26 miliónov eur menej ako rok pred tým, čo je výsledkov nastavenia nových procesov. Ukázalo sa, že lieková politika bola nastavená správne a je obrovskou chybou, že ju Smer opäť zmenil v neprospech pacientov.

Preto žiaľ nemôžem dať dobré vysvedčenie mojej nasledovníčke. Potvrdilo sa, že ide o veľmi slabú ministerku, ktorá nedokázala vybojovať viac peňazí pre zdravotníctvo v štátnom rozpočte. Historicky ide tento do zdravotníctva menej peňazí ako rok pred tým. Ministerka tiež podľahla tlaku farmaceutických spoločností a zrušila nastavenie cien liekov na 2. najnižšiu cenu v EÚ, rovnako sa rozhodla pokračovať v šikanovaní pacientov a vrátila výmenné lístky. Ministerka našťastie neplní ani úlohy, ktoré dostala od vlády a nestíha pripraviť znárodnenie súkromných zdravotných poisťovní. To je asi jediný svetlý bod jej fungovania v kresle ministerky a preto ju aj v prípade, ak ju za to bude chcieť premiér Fico odvolať budem podporovať.

Ak ušetrí tejto krajine 500 miliónov eur tým, že nebude schopná predložiť zákon, na základe ktorého by sme sa vrátili pred rok 1989 a vyvlastnili súkromné spoločnosti, zaslúži si úctu takmer 2 miliónov poistencov. Tí sú dobrovoľne poistení v súkromných poisťovniach.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola menšia, ale na futbal chodilo viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.


Už ste čítali?